CERCİS MURAT KONAĞI

Birinci Cadde No:517 MARDİN
Hakkında

Tarihin başladığı ilkler diyarı Mezopotamya’nın çok dilli, çok dinli, çok kültürlü, çok lezzetli kenti Mardin’de, Ebru Baybara Demir tarafından kurulan Cercis Murat Konağı, Mardinli kadınların cesareti, hüneri ve başarısının ürünü olarak doğdu, gelecek kuşaklara ulaşması için her gün yeni bir çabayla zenginleşen hikayelerin başlangıç noktası oldu.

Bugün, Geleneksel Mardin mutfağının en iyi örneklerinin sunulduğu, yine bu yemeklere uyum sağlayan mistik havasıyla, etkileyici 19. yüzyıl motifleri olan taş işlemeleriyle Cercis Murat Konağı, görenleri kendine hayran bırakan bir yapı.

Mardin'deki sivil mimari eserler ile adeta bütünleşen mimar Lole tarafından yapılan konak, Tüfekçioğlu ailesi için 1888 'de inşa edildi. 1947 yılında bu ailenin Mardin'den ayrılması üzerine konağın mülkiyeti de Hacı Tahir Şaar ve Hacı Ahmet Bilezikçi ailelerine geçti. 1956 – 1977 yılları arasında ise bugün konağın adıyla anıldığı Cercis Murat (Dilmener) buraya adeta damgasını vurdu. Daha sonra Hacı Hıdır Yılmaz'ın satın aldığı konak, 1992-1998 yılları arasında Mardin İl Turizm Müdürlüğü Hizmet Binası olarak hizmet verdi. Tarihi ve turistik bir mekan olması nedeniyle bir müze niteliği taşıyan konak, bugün hem pek çok kişinin ziyaret ettiği bir mekan olarak Mardin için önem taşıyor. 2001 yılından itibaren turizmci Ebru Baybara Demir tarafından yeni bir anlayış ve otantik değerleri korunarak düzenlenen Cercis Murat Konağı, Mardin halkı ile yöreyi ziyarete gelen yerli ve yabancı konuklar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Galeri

Yetkili ayrıntıları

admin

Toplam 11 Firma


Kolaylıklar
Şu anda açık

Açılış saatleri

  • Cumartesi 12 am - 11 pm
  • Pazar 10 am - 11 pm
  • Pazartesi 10 am - 11 pm
  • Salı 10 am - 11 pm
  • Çarşamba 10 am - 11 pm
  • Perşembe 10 am - 11 pm
  • Cuma 10 am - 11 pm

Menü

Video


Yer

Yorum

0.0 Dayalı 0 Yorum
1 Yıldız
2 Yıldız
3 Yıldız
4 Yıldız
5 Yıldız

Şehir Rehberi Sistemleri

Sign In